Chelan Athletic Booster Club Hosts Spring Sports Awards & Banquet

By Dennis Rahm with stats provided by CHS Athletic Director Rob Rainville

It was a packed house for the 2018 Spring Sports Awards & Dessert Banquet. And little wonder why. According to Banquet MC, Rob Rainville, 241 students participated in six different competitive sports this spring. That’s over half the Chelan High School student body!

Not only did half the student body compete, they excelled. Below are team pictures and their impressive CTL awards and achievements.

GO GOATS!

Publishers Note: each sport submits their data in a slightly different format. We tried to make it as easy as possible for you to read within the bounds of their individual sport reporting style.

 

2018 ALL-CARIBOU TRAIL LEAGUE GOLF

Boys Player of the Year: Tim Wells, Cascade

Girls Player of the Year:  Maddie Hontou, Cascade

Coach of the Year– Mike Carlquist, Okanogan

Team Sportsmanship-Omak

Boys:  1st team

12        Tim Wells, Cascade—Player of the Year

12        Corbin Morley, Chelan

11        Billy Norwill, Okanogan

9        Miles Grossberg, Chelan

10        Seth Hannu, Chelan

12        Sisco Miller, Omak

9        Isaac Cortes, Cascade

12        Stefan Zucktriegel, Cascade

Boys:  2nd Team

10        Jackson Whitley, Okanogan

9        JD Gonzalez, Chelan

9        Carson Clough, Okanogan

9        Ainsley Pehrson, Chelan

Girls:  1st Team

12        Maddie Hontou, Cascade– Player of the Year

12        Riley Abrahamson, Omak

10        Kaylin Boykin, Chelan

10        Emma Nielson, Cascade

Girls:  2nd Team

12        Emily Christenson, Chelan

10        Emma Halseth, Cascade

9        Kylien Vance, Omak

 

CTL Boys Soccer 2018 All-League Selections

Coach of the Year: Jamie Richards (Chelan)
Team Sportsmanship: Omak

1st Team (12)
Player Name, Position, Year, Team
Player of the Year: Jose Mendoza, Goalie, 12, Cascade
Erik Cardenas, Forward, 12, Chelan
Arturo Avila, Forward, 10, Cascade
Josue Ramos, Forward, 10, Okanogan
Dylan Streeter, Midfielder, 12 ,Okanogan
Ronaldo Barajas, Midfielder, 12, Chelan
Jonathan Ramirez, Midfielder, 9, Chelan
Raul Mata, Midfielder, 11, Cascade
Daniel Sandoval, Defense, 11, Cascade
Frank Vega, Defense, 11, Okanogan
Jose Lanuza, Defense, 10, Cashmere
Juan Capi, Defense, 10, Chelan
Jose Mendoza, Goalie, 12, Cascade

2nd Team (12)
Player Name, Position, Year, Team
Corbin Evans, Forward, 11, Cashmere
Javier Reyna, Forward, 10, Cashmere
Anndrick Espana, Forward, 10, Chelan
Edwin Torres, Midfielder, 12, Cashmere
Miguel Castro, Midfielder, 11, Chelan
Alexander Marron-Andrade, Midfielder, 10, Chelan
Jose Valdez, Midfielder, 11, Cascade
Eric Rosario, Defense, 10, Cascade
Micah Downey, Defense 11 Okanogan
Alex Sanchez Defense, 12, Cashmere
Luis Mendez, Defense, 9, Chelan
Brian Damian, Goalie, 10, Cashmere

 

2018 Caribou Trail League-Track & Field

BOYS TRACK ATHLETE OF THE YEAR
Carter Ball – Cashmere
BOYS FIELD ATHLETE OF THE YEAR
Chet Craigen – Okanogan
GIRLS TRACK ATHLETE OF THE YEAR
Ashley Parton – Cascade
GIRLS FIELD ATHLETE OF THE YEAR
Allie Eastridge – Okanogan
COACH OF THE YEAR
Jeff Kenoyer- Cashmere
SPORTSMANSHIP
Okanogan

CTL All League

Boys / Girls
100m     1st Carter Ball Cashmere  / 1st Ava Dickes Chelan
2nd Justin Watts Okanogan / 2nd Chloe Diaz Cashmere
3rd Levi Veenhuizen Okanogan / 3rd Matea Ivory Chelan

200m    1st Carter Ball Cashmere / 1st Ava Dickes Chelan
2nd Justin Watts Okanogan / 2nd Chloe Diaz Cashmere
3rd Teague Duncan Cascade / 3rd Myra Rasmussen Okanogan

400m    1st JJ Ibarra Omak / 1st Myra Rasmussen Okanogan
2nd Jace Seeley Cascade /  2nd Chloe Diaz Cashmere
3rd Aaron Guerrero Cashmere / 3rd Hailey Larson Cashmere

800m    1st Andrick Carroll Omak / 1st Lexi LaDoux Okanogan
2nd Caleb Payne Cascade /  2nd Sydney Smith Cashmere
3rd Rob McManus Cashmere / 3rd Zoe McDevitt Cascade

1600m    1st Landon Davies Cascade / 1st Lexi LaDoux Okanogan
2nd Rob McManus Cashmere / 2nd Zoe McDevitt Cascade
3rd Evan Gambill Cashmere / 3rd Sydney Smith Cashmere
3200m 1st Landon Davies Cascade / 1st Josie Brenan Cascade
2nd Evan Gambill Cashmere / 2nd Eleanor Nelson Cashmere
3rd Sam Kinser Cashmere / 3rd Reily Morrison-Nelson Okanogan

110/100m Hurdles    1st Carter Ball Cashmere / 1st Ashley Parton Cascade
2nd Jeff Givens Cashmere / 2nd Renea Taylor Okanogan
3rd Scott Bailey Cashmere / 3rd Rachelle Hamilton Okanogan

300m Hurdles   1st Carter Ball Cashmere / 1st Ashley Parton Cascade
2nd Tim Clarke Cashmere / 2nd Jillyan Taylor Okanogan
3rd Cameron Manda Chelan / 3rd Renea Taylor Okanogan

4×100 Relay    1st Boys: Johnson, Watts, Daling, Veenhuizen Okanogan  / 1st Girls: Collins, Dickes, Ivory, Oswald Chelan
2nd Boys: Krous, Young, Seely, Duncan Cascade / 2nd Girls: Richarson, Gaines, Muscutt, Parton Cascade
3rd Boys: Gordon, Jackson, Mendivil, Torres Chelan / 3rd Girls: Larson, Monroe, Hammond, Hughes Cashmere

4×200 Relay    1st Richarson, Gaines, Muscutt, Parton Cascade
2nd Larson, Smith, Hammond, Alberts Cashmere
3rd Bordner, Dickes, Ivory, Oswald Chelan

4×400 Relay    1st Duncan, Payne, Seely, Tveten Cascade / 1st Larson, Brunner, Smith, Diaz Cashmere
2nd Green, Guerrero, Dotson, McManus Cashmere / 2nd Muscutt, Armstrong, McDevitt, Pistoresi Cascade
3rd Ibarra, Cruz, Escamilla, Carroll Omak / 3rd Richards, MorrisonNelson, Barton, LaDoux Okanogan

Shot Put    1st Chet Craigen Okanogan / 1st Allie Eastridge Okanogan
2nd Solomon Brooks Omak / 2nd Centaya Omak
3rd Josh Johnson Cashmere / 3rd Maritza Blanco Chelan

Discus   1st Chet Craigen Okanogan / 1st Allie Eastridge Okanogan
2nd Tanner Sackman Omak / 2nd Centaya Mendoza Omak
3rd Coleton Schreder-Guerette Okanogan / 3rd Olivia Knowles Omak

Javelin 1st Jay Cravens Cashmere / 1st Myra Rasmussen Okanogan
2nd Aster Dotson Cashmere / 2nd Mikayla Stoffel Cashmere
3rd Cole Davison Omak / 3rd Jada Rasmussen Okanogan

High Jump    1st Josh Johnson Cashmere / 1st Rachelle Hamilton Okanogan
2nd Jonathon Ramey Cashmere / 2nd Gianna Pistoresi Cascade
3rd Scott Bailey Cashmere / 3rd Emma Haeberle Omak

Pole Vault    1st Tyson Schmitten Cashmere / 1st Gianna Pistoresi Cascade
2nd Will Cassyre Cascade / 2nd Julia Armstrong Cascade
3rd Braden Williams Chelan / 3rd Izzy Lyons Cashmere

Long Jump    1st Christian Torres Chelan / 1st Jillyan Taylor Okanogan
2nd Randy Johnson Okanogan / 2nd Gianna Pistoresi Cascade
3rd Lonnie Cawston Omak / 3rd Rachelle Hamilton Okanogan

Triple Jump    1st Bert Mendivil Chelan / 1st Grace Erdman Cashmere
2nd Sam Dotson Cashmere / 2nd Jillyan Taylor Okanogan
3rd Darius Moses-Howard Okanogan / 3rd Ellie Alberts Cashmere

 

2018 ALL-CARIBOU TRAIL LEAGUE BASEBALL

Player of the Year: Kross Knoll (Sr.) Cashmere
Coach of the Year- Jeff Carlson-Cashmere
Sportsmanship: Cascade Kodiaks

1st Team All-Caribou Trail League
Tyler Chipman-Cashmere-Sr.
Garrett Tarver-Cashmere-Sr.
Hudson White-Cashmere-Sr.
Daniel Wright-Cashmere-Sr.
Connor Wilson-Chelan-Soph.
Colt Corrigan-Chelan-Jr.
Quinn Stamps-Chelan-Jr.
Hunter Rubert-Okanogan-Jr.
Conner Ashworth-Okanogan-Soph

2nd Team All-Caribou Trail League
Jarec Kunsman-Cashmere-Sr.
Brooks Elliott-Cashmere-Soph.
Drake Bird-Chelan-Frosh.
Breckin Sporseen-Chelan-Soph.
Gage Estes-Chelan-Jr.
Justin Stanley-Okanogan-Sr.
Kolby Picard-Okanogan-Jr.
Mason Kelly-Cascade-Soph.
Ben Sunitsch-Cascade-Soph.

Honorable Mention:
Jacob Ball-Cashmere-Sr.
Gage Wilson-Okanogan-Jr.
Tanner Hall-Omak-Soph.
Aaron Black-Omak-Soph.

 

2018 ALL-CARIBOU TRAIL LEAGUE TENNIS

Boys Player of the Year: Tyler Kert, Sr. Cashmere
Girls Player of the Year: Aleah Kert, Jr. Cashmere
Coach of the Year- Mark Hassinger, Cascade
Team Sportsmanship-Omak

Boys Singles
1st team: Tyler Kert-Cashmere, Micah Larson -Chelan
2nd team: Chase Grillo-Omak, Kane Andruss-Cashmere
Honorable Mention: Alex Gavin- Chelan

Boys Doubles
1st team: Max Cheeseman/ Jay Nearents- Okanogan, Ryan Cooper/Huber Farias -Cashmere
2nd team: Fynn Johnson/Dylan Kuehni- Cascade, Alex Thornton/Braeden O’Dell-Omak
Honorable Mention: Wyatt Habich/Tobin Wier- Chelan

Girls Singles
1st team: Aleah Kert- Cashmere, Emma McLaren- Chelan
2nd team: Skylar Larson-Cashmere, Hayley Wyllson-Okanogan
Honorable Mention: Kolby Hunt- Cascade

Girls Doubles
1st team: Sierra Rothlisberger/Madeline Peebles- Chelan, Elle Rothlisberger/Bella Gatzemeier- Chelan
2nd team: Abby Martin/Sydney Hawkins- Chelan, Maddie Vandal/Megan Evans- Cascade

Honorable Mention: Hanna Smith/ Sarah Dixon- Okanogan

 

 

2018 ALL-CARIBOU TRAIL LEAGUE SOFTBALL
Player of the Year: Sarah Paulson (Jr.)-Cascade
Coach of the Year- Darin Radke-Okanogan
Sportsmanship: Omak Pioneers

1st Team All-Caribou Trail League

Kaija Lovelady-Cascade-Jr.
Truh Merriman-Cascade-Soph.
Madeline Schiefelbein-Cascade-Jr.
Jazlynn Johnson-Okanogan-Soph.
Paxton Wood-Okanogan-Jr.
Madelin Serles-Okanogan-Jr.
Ashley Oswald-Chelan-Sr.
Lexie Gleasman-Chelan-Jr.
Jamie Utt-Omak-Sr.

2nd Team All-Caribou Trail League
Andrea Sorensen-Cascade-Sr.
Colby West-Cascade-Sr.
Vivienne Bauer-Okanogan-Jr.
Trinity Wood-Okanogan-Jr.
Sarah Roach-Okanogan-Soph.
Sierra Shivley-Chelan-Jr.
Taylor Boykin-Chelan-Jr.
Taylor George-Omak-Sr.
Joy Abrahamson-Omak-Jr.

Honorable Mention:
Kayla Bittle-Cascade-Jr.
Faith Ross-Omak-Fr.
Peyton Brown-Cashmere-Fr.
Hannah Tyler-Cashmere-Fr.

 

 

 

 

2018-05-31T12:33:01+00:00 May 31st, 2018|
Translate / Traducir »